Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Oscypek coraz bliżej rejestracji

Środowisko
03 sierpnia 2006
W pierwszych dniach sierpnia w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich ukazało się streszczenie specyfikacji o rejestrację oscypka jako Chronionego Oznaczenia Geograficznego. Teraz małopolscy górale muszą poczekać jeszcze pół roku i jeśli do Komisji nie wpłynie w tym czasie sprzeciw do wniosku, na początku lutego oscypek stanie się zarejestrowanym produktem unijnym. Producenci mogą zatem liczyć, że po rejestracji zainteresowanie wytwarzanymi przez nich wyrobami również się zwiększy, co pozwoli im bez przeszkód rozwijać produkcję.

Produkt zarejestrowany otrzymuje specjalne logo, które jest informacją dla kupujących, że został wyprodukowany tradycyjną metodą, stosowaną od wielu lat, czasem stuleci, można go wytwarzać tylko w niektórych regionach UE i na konkretnym terenie, a jego nazwa i technologia wytwarzania są prawnie chronione.  Dzisiaj oscypek - najbardziej znany i charakterystyczny ser tatrzański, kojarzony z Zakopanem i Tatrami  - znajduje się na Liście Produktów Tradycyjnych.

Oscypek to solony wędzony ser otrzymywany z mleka owczego. Ma kształt dwustronnego stożka. Jego środkowa część (najszersza) jest walcowata i zdobiona wypukłymi oraz wklęsłymi wzorami. Pas zdobień podzielony jest na trzy części – środkową (główną) i dwie boczne. Wzory wytłoczone i umieszczone na oscypku poprzez założenie formy („oscypiorka”) są specyficzne dla każdego z producentów  - „baców”.  Mleko owcze użyte do produkcji oscypka pochodzi od owiec rasy Polska Owca Górska. Owce dojone są od maja do września - po okresie odchowu jagniąt, który trwa od marca do maja. Ze względu na fakt, że możliwość pozyskiwania mleka owczego ograniczona jest do okresu między końcem kwietnia, a początkiem października, to również produkcja oscypka możliwa jest wyłącznie w okresie maj-wrzesień.

Galeria zdjęć