Marszałek Województwa Małopolskiego

 
Marszałkiem Województwa Małopolskiego jest Jacek Krupa.

Marszałek województwa pełni równocześnie funkcje przewodniczącego zarządu województwa.

Jako przewodniczący zarządu:

  • organizuje pracę zarządu województwa,

  • kieruje bieżącymi sprawami województwa,

  • reprezentuje województwo na zewnątrz,

  • jest kierownikiem urzędu marszałkowskiego i organizuje jego prace,

  • jest zwierzchnikiem służbowym pracowników urzędu,

  • jest zwierzchnikiem służbowym kierowników wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych.

Marszałek wybierany jest przez radnych województwa.

Marszałek województwa jest kierownikiem Urzędu Marszałkowskiego, zwierzchnikiem służbowym pracowników tego urzędu i kierowników wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych. Marszałek organizuję pracę Zarządu i Urzędu Marszałkowskiego, kieruje bieżącymi sprawami województwa i reprezentuje województwo na zewnątrz.

Jeżeli Marszałek Województwa Małopolskiego nie może pełnić obowiązków służbowych z powodu urlopu, choroby, delegowania lub innych przyczyn, zastępuje go Wicemarszałek Województwa lub Członek Zarządu Województwa Małopolskiego wyznaczony w drodze odrębnego zarządzenia.

W sprawach nie cierpiących zwłoki, związanych bezpośrednio z zagrożeniem interesu publicznego, zagrażającym zdrowiu i życiu oraz sprawach  mogących spowodować znaczne straty materialne Marszałek może także podejmować czynności, należące do właściwości Zarządu Województwa.

„Małopolski” stojak na rowery w sercu Krakowa

Niepowtarzalny stojak na rowery stanął przed budynkiem dawnego Dworca Głównego w Krakowie. 8,5 - metrowa instalacja, której kształt układa się w słowo „Małopolska”, to element rozpoczynającego się w sobotę (28 maja) KIERMASHU, czyli krakowskich targów mody niezależnej.

28 05 2016Więcej

O inwestycjach drogowych w Nowym Targu

Budowy i modernizacje dróg w powiecie nowotarskim, a także inwestycje w zintegrowaną sieć tras rowerowych na Podhalu – o tych kwestiach marszałek Jacek Krupa rozmawiał z mieszkańcami podczas spotkania w Nowym Targu. Towarzyszyli mu wicestarosta nowotarski Władysław Tylka, burmistrz Grzegorz Watycha i radny województwa Stanisław Barnaś.

25 05 2016Więcej

Marszałek Jacek Krupa gościem Radia Kraków

Konieczne inwestycje na lotnisku w Balicach, zakup pociągów dla Kolei Małopolskich, aktualny stan realizacji programu LIFE – to tylko niektóre z tematów porannej rozmowy w Radiu Kraków, której gościem był marszałek Jacek Krupa. Cały wywiad można przeczytać na stronie internetowej radia.

24 05 2016Więcej

Z obrad Sejmiku Województwa Małopolskiego

Podczas XXIII sesji sejmiku radni województwa uczcili pamięć pierwszego Małopolski Marka Nawary w 5. rocznicę Jego śmierci. Podjęli również uchwałę w sprawie ustanowienia Nagrody im. Jana Pawła II Veritatis Splendor i zadecydowali o przyznaniu pomocy finansowej OSP z Małopolski w ramach II edycji konkursu „Bezpieczna Małopolska”.

23 05 2016Więcej

Pamięci Marka Nawary

25 maja minie 5 lat od śmierci pierwszego marszałka Małopolski Marka Nawary. W trakcie XXIII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego radni uczcili Jego pamięć. Dla upamiętnienia pierwszego marszałka Małopolski, przed siedzibą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego przy ul. Racławickiej 56, zasadzono dąb pamięci i odsłonięto pamiątkową tablicę. 

23 05 2016Więcej

Nowe boiska i ujeżdżalnia dla wychowanków Siemachy

W Odporyszowie koło Tarnowa, w ośrodku Stowarzyszenia Siemacha, zostały otwarte nowe boisko piłkarskie i kryta ujeżdżalnia koni. Z obiektów będą korzystać podopieczni Siemachy oraz mieszkańcy. Obchodzono również 150-lecie pierwszego lotu Jana Wnęka - rzeźbiarza i konstruktora, który dzięki własnoręcznie skonstruowanym skrzydłom odbywał podniebne loty z wieży odporyszowskiego kościoła. - Przyjechałem tu po raz kolejny dotknąć rzeczy wielkiej, niezwykłej i kreatywnej, związanej z odkrywaniem talentów i rozbudzaniem pasji młodych ludzi - mówił marszałek Jacek Krupa w Odporyszowie.

21 05 2016Więcej

Samorządowcy świętowali w Starym Sączu

Małopolscy samorządowcy po raz kolejny spotkali się w Starym Sączu na obchodach swojego święta. W mieście św. Kingi – patronki samorządowców uczczono też 25. rocznicę utworzenia Grupy Wyszehradzkiej – ugrupowania zrzeszającego państwa Europy Środkowej: Polskę, Czechy, Słowację i Węgry. Gospodarzami uroczystości byli: marszałek Jacek Krupa, Leszek Zegzda i Grzegorz Lipiec z zarządu województwa oraz burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek.

20 05 2016Więcej

Konwent Marszałków obradował w Katowicach

Polityka senioralna, finansowanie służby zdrowia oraz wykorzystanie funduszy europejskich – to główne zagadnienia, jakimi zajmowano się podczas Konwentu Marszałków RP w Katowicach. W obradach uczestniczył marszałek Jacek Krupa.

18 05 2016Więcej

Jaka nazwa dla Małopolskiego Centrum Nauki?

Małopolskie Centrum Nauki? A może jakaś inna nazwa? Odwiedź w czwartek Festiwalowe Miasteczko Naukowe na Rynku Głównym, odszukaj stoisko Projektu Małopolskie Centrum Nauki i wymyśl nazwę dla unikatowego miejsca na mapie Krakowa.

18 05 2016Więcej
17 05 2016Więcej